Witamy na oficjalnej stronie internetowej regionalnego ośrodka Enterprise Europe Network w Sopocie


 

Sukces bez granic, czyli jak podbić niemiecki rynek – międzynarodowe seminarium w Gdańsku, 31.03.2016 r.

Co?

Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość” zaprasza przedsiębiorców, przedstawicieli sektora MŚP, rozwojowe start-upy oraz osoby zainteresowane pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych do udziału w seminarium międzynarodowym poświęconym rynkowi niemieckiemu i możliwościom nawiązania biznesowej współpracy za granicą: Sukces bez granic, czyli jak podbić niemiecki rynek

Od lat Republika Federalna Niemiec pozostaje największym partnerem gospodarczym Polski. Według danych GUS w ubiegłym roku udział Niemiec w polskim eksporcie zwiększył się do 27,2%, a imporcie do 22,8%. Z roku na rok rośnie polsko-niemiecka wymiana handlowa i w 2015 roku jej wartość przekroczyła już 80 mld euro. Obraz Polski w Niemczech pozytywnie się zmienia. Polscy przedsiębiorcy, którzy są jedną z najbardziej aktywnych grup wśród firm zagranicznych, coraz częściej mają wizerunek kreatywnych i dynamicznych – to doskonałe warunki do podboju sąsiedniego rynku.    

  • Jak zawrzeć umowę z niemieckim kontrahentem?
  • Jak założyć i prowadzić firmę w Niemczech?
  • Jak nawiązać kontakty biznesowe z niemieckimi przedsiębiorcami?
  • Jakie są istotne różnice kulturowe w polskiej i niemieckiej komunikacji biznesowej?
Na te i inne pytania odpowiedzą polscy i niemieccy specjaliści zaproszeni do udziału w seminarium. 
 
Seminarium „Sukces bez granic, czyli jak podbić niemiecki rynek” jest realizowane w ramach projektu Enterprise Europe Network. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udział w projekcie i w spotkaniu jest bezpłatny.  
 

REJESTRACJA: http://bit.ly/SukcesBezGranic

Program Szkolenia

09:00 – 09:30 

Rejestracja 

09:30 – 09:45

Powitanie uczestników 

09:45 – 10:45
Działalność gospodarcza w Niemczech – wybrane aspekty prawne
mec. Adam Kaczko LL. M., Gdańsk
10:45 – 10:55
Przerwa kawowa
10:55 – 11:55
 
Doing Business in Germany
Business Location Germany 
GTAI Investor Support Services
The German SMEs
Research an Innovation in Germany
German-Polish Business Cooperation
Guenter Maier, ekspert  Germany Trade & Invest (GTAI), Berlin
* prezentacja w jęz. angielskim

11:55 – 12:05
Przerwa kawowa 
12:05 – 13:05
Zawieranie umów z niemieckim kontrahentem 
Zakładanie oddziału i niemieckiej spółki z.o.o. (GmbH) w Niemczech 
Windykacja roszczeń 
mec. Damian Wypior, kancelaria BLPA/bunk-alliance, Berlin
13:05 – 13:15

Przerwa kawowa 

13:15 – 14:15
Przegląd gospodarki niemieckiej
Kontakty biznesowe – kto pomaga (system izb gospodarczych w Niemczech i w Polsce)
Sieć Enterprise Europe Network w Niemczech
Źródła informacji dla przedsiębiorstw
Kwestie międzykulturowe
 
Sven Erichson, koordynator oddziału EEN Saksonia-Anhalt w Magdeburgu
14:15 – 14:45
Zacznij eksportować już dziś dzięki narzędziom sieci Enterprise Europe Network!
Rafał Kruczkowski, koordynator pomorskiego ośrodka sieci EEN
14:45 – 16:00
Pytania do ekspertów, networking
 
 

Prelegenci

Sven Erichson – koordynator europejskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network Sachsen-Anhalt (Saksonia-Anhalt) przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Magdeburgu. Od stycznia również koordynator Unii Izb Łaby/Odry, będącej organizacją transgraniczną wszystkich izb gospodarczych wzdłuż Odry i Łaby w Polsce, w Czechach i w Niemczech i współpracującej zakresie transportu, turystyki i zasobów ludzkich.

Adam Kaczko, LL.M. – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku, absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów LL.M. na Universität zu Köln (Master of Laws, Deutsches Zivil- und Unternehmensrecht). Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz podmiotów zagranicznych inwestujących w Polsce oraz polskich przedsiębiorców planujących i przeprowadzających inwestycje na rynku niemieckim. Specjalizuje się w prawie handlowym, prawie spółek i prawie transportowym.
 
Rafał Kruczkowski – koordynator pomorskiego ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość”. Doświadczony trener i wykładowca, nauczyciel akademicki na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Specjalista w zakresie akceleracji, a także organizacji formalno-prawnej podmiotów gospodarczych na wczesnym etapie rozwoju.
 
Guenter Maier – członek departamentu konsultacji z inwestorami Niemieckiego Towarzystwa Handlu Zagranicznego i Promocji Inwestycji (Germany Trade & Invest – GTAI) w Berlinie, niemieckiej agencji rządowej zajmującej się handlem międzynarodowym i inwestycjami w Niemczech. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku międzynarodowego wysłannika i konsultanta GTAI m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, Los Angeles, Waszyngtonie i Brukseli.
 
Rechtsanwalt (adwokat prawa niemieckiego) Damian Wypior – od 2005 r. adwokat prawa niemieckiego (Rechtsanwalt) w niemieckiej kancelarii BLPA/bunk-alliance Rechtsanwaltsgesellschaft mbH i od 2008 r. kierownik oddziału w Berlinie. Specjalizuję się ściąganiu wierzytelności w ramach transgranicznych roszczeń, prawie handlowym i prawie spółek. Jest autorem artykułów m.in. dla Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej.
 

Dla kogo?

Seminarium jest adresowane do przedsiębiorców pomorskich, przedstawicieli sektora MŚP, prężnie rozwijających się start-upów planujących rozwój międzynarodowych projektów oraz osób zainteresowanych międzynarodową wymianą handlową i pozyskaniem zagranicznych partnerów biznesowych.

 

Gdzie i kiedy?

Seminarium odbędzie się 31 marca (czwartek) w Gdańsku, w siedzibie Business Link Trójmiasto w Olivia Business Centre przy Al. Grunwaldzkiej 472, Olivia Gate A, poziom I

 
 

Kontakt 

Więcej informacji o szkoleniu: Paweł Gruszkowski, ośrodek sieci Enterprise Europe Network prz Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, tel. 796 704 730, e-mail pawel.gruszkowski@swp.gda.pl

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
17-03-2016